Herhangi bir kategoriye girmeden de hızlı ve daha kolay bir şekilde yeni konu açabileceğinizi biliyor muydunuz?

Huawei Kendi Cihazlarını Piyasaya Sürmeden Akıllı Telefonlardan Nasıl Bu Kadar Çok...

Not: Paylaşımlarımıza ve emeğimize saygı duymak adına lütfen forum sayfamıza sizde üye olunuz herhangi bir ücret talep etmeden sizlere paylaşımlar yapmaktan kaçınmıyoruz.

wmclubu

Kurucu
Katılım
12/1/23
Mesajlar
159
Yaş
34
Konum
Çorum
1.jpg
Çinli cep telefonu devi Huawei artık cep telefonu pazarında aktif değil. ABD tarafından şirkete getirilen yasak nedeniyle kendi cep telefonlarını zar zor piyasaya sürüyor. Hatta şirket, Avrupa cep telefonu pazarından tamamen çıkmaya hazırlanıyor . Bununla birlikte, şirket bir şekilde kendi cihazlarını piyasaya sürmeden bile cep telefonlarından çok para kazanıyor. Huawei şimdi 5G teknolojisiyle ilgili belirli patentler için lisanslarını rakiplerine satıyor.
2.png
Huawei, Samsung Ve Oppo ile Anlaştı
Yakın tarihli bir resmi açıklamada Huawei , Çinli cep telefonu devi Oppo ile büyük bir lisans anlaşması imzaladığını açıkladı . İkincisi, Huawei tarafından geliştirilen bir dizi teknolojiyi cihazlarında kullanma hakkını elde eder. Patent anlaşması yalnızca 5G mobil teknolojisini kapsamıyor. Huawei'nin Oppo'ya lisansladığı patentler, 5G'nin yanı sıra WiFi, ses ve görüntü teknolojilerini de kapsıyor. Huawei, Oppo'ya ek olarak çok sayıda başka markayla da benzer bir lisans anlaşmasına sahip olduğunu söylüyor. En büyük lisans sahibinin Koreli dev Samsung olduğu söyleniyor. Şirket artık Huawei'nin çeşitli patentli teknolojilerini kullanabiliyor.
Samsung, hem Çin markasıyla yapılan anlaşmanın kapsadığı patent sayısı hem de bu patentleri kullanarak satılan cihaz sayısı açısından en üst lisans sahibidir. Oppo, bu iki alanın her birinde Çin'deki en büyük lisans sahibidir. Buna karşılık Oppo da yeni anlaşma kapsamında şirkete belirli patentli teknolojileri kullanma hakkı veriyor.
Samsung ile lisans anlaşması bir süredir aktif durumda. Ancak, Huawei bunu ilk kez halka açıklıyor. Huawei yasağı nedeniyle, cep telefonu işi zor durumda. Şirket şimdi gelir elde etmenin başka yollarını arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, patentleri için lisans satmaktır. Huawei, bu lisansları satarak 2019 ile 2021 arasında en az 1,3 milyar dolar kazandı.
 
Üst Alt